Haber

Hamas: Filistin barışı için Cezayir Bildirisi’ni uygulamaya hazırız

Hamas Hareketi, Filistin barışı için imzalanan Cezayir Bildirisi’ni uygulamaya hazır olduğunu açıkladı.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamaya nazaran Hamas Siyasi Ofis Üyesi Musa Ebu Merzuk liderliğindeki heyet, Lübnan Meclis Lideri Nebih Berri ile başşehir Beyrut’ta bir araya geldi.

Görüşmede, “İsrail’in Batı Şeria, Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki sistematik ihlalleri ve işgaliyle Gazze Şeridi’ne ablukası ele alınırken, İsrail’le en iyi mücadele yolunun onunla karşı karşıya gelmek olduğu” vurgulandı.

Ebu Merzuk görüşmede, Filistin ulusal birliğini sağlama ve Cezayir Bildirisi’nde belirtilenleri uygulama konusunda istekli ve hazır olduklarını aktardı.

Hamas Siyasi Ofis Üyesi, halihazırdaki durumun, tüm uyuşmazlıkları sona erdirmeyi ve İsrail’e karşı mücadeleye bağlılığı gerektirdiğini ifade etti.

Lübnan Meclis Başkanı Berri de “Filistin davasına ve halkına desteğin yanı sıra Cezayir Bildirisi’ne bağlı kalmanın kıymetini vurgulayarak, Filistinli tüm kümelerin ulusal birliği sağlamaya muhtaçlığı olduğunu kaydetti.

Cezayir Bildirisi

Filistin’deki siyasi bölünmenin sona erdirilmesi için Hamas ve Fetih hareketleri başta olmak üzere 14 grubun temsilcisinin katılımıyla düzenlenen Filistin Diyalog Görüşmeleri, 11 Ekim’de Cezayir’de başlamıştı.

Filistinli grupların temsilcileri, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un iştirakiyle 13 Ekim’de düzenlenen törende, üzerinde uzlaştıkları Cezayir Bildirisi’ni imzalamıştı.

Cezayir Bildirisi’nde, İsrail işgaline karşı direnişin temeli olarak ulusal birliğin kıymeti vurgulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu