Yaşam

77. BAFTA Film Ödülleri adayları açıklandı

77. Britanya Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) Film Ödülleri’nin adayları, Naomi Ackie ve Kingsley Ben-Adir’in katıldığı yayında açıklandı.

Kazananlar 18 Şubat Pazar günü Londra’daki Royal Festival Hall’da düzenlenecek törenle açıklanacak.

Açıklanan adaylar şöyle:

EN GÜZEL FİLM

“Bir Düşüşün Anatomisi” – Marie-Ange Luciani, David Thion
“Gecikmeler” – Mark Johnson
“Çiçek Ayının Katilleri” – Dan Friedkin, Daniel Lupi, Martin Scorsese, Bradley Thomas
“Oppenheimer” – Christopher Nolan, Charles Roven, Emma Thomas
“Zavallı Şeyler” – Ed Guiney, Yorgos Lanthimos, Andrew Lowe, Emma Stone

EN İYİ İNGİLİZ FİLMİ

“Hepimiz Yabancılar” – Andrew Haigh, Graham Broadbent, Pete Czernin, Sarah Harvey
“Nasıl Seks Yapılır” – Molly Manning Walker, Emily Leo, Ivana MacKinnon, Konstantinos Kontovrakis
“Napolyon” – Ridley Scott, Mark Huffam, Kevin J. Walsh, David Scarpa
“Eski Meşe” – Ken Loach, Rebecca O’Brien, Paul Laverty
“Zavallı Şeyler” – Yorgos Lanthimos, Ed Guiney, Andrew Lowe, Emma Stone, Tony McNamara
“Çavdar Yolu” – Raine Allen-Miller, Yvonne Isimeme Ibazebo, Damian Jones, Nathan Bryon, Tom Melia
“Tuzburnu” – Emerald Fennell, Josey McNamara, Margot Robbie
“Kazıyıcı” – Charlotte Regan, Theo Barrowclough
“Wonka” – Paul King, Alexandra Derbyshire, David Heyman, Simon Farnaby
“İlgi Alanı” – Jonathan Glazer, James Wilson, Ewa Puszczyńska

BİR İNGİLİZ YAZAR, YÖNETMEN VEYA YAPIMCIDAN EN İYİ İLK FİLM

“Blue Bag Life” — Lisa Selby (Yönetmen), Rebecca Lloyd-Evans (Yönetmen, Yapımcı), Alex Fry (Yapımcı)
“Bobi Wine: Halkın Başkanı” — Christopher Sharp (Yönetmen) [Moses Bwayo’yu da yönetti]
“Earth Mama” — Savanah Leaf (Senaryo, Yönetmen, Yapımcı), Shirley O’Connor (Yapımcı), Medb Riordan (Yapımcı)
“Nasıl Seks Yapılır” — Molly Manning Walker (Senarist, Yönetmen)
“Dışarıda kimse var mı?” — Ella Glendining (Yönetmen)

İNGİLİZCE OLMAYAN EN İYİ FİLM

“Mariupol’da 20 Gün” – Mstyslav Chernov, Raney Aronson Rath
“Bir Düşüşün Anatomisi” – Justine Triet, Marie-Ange Luciani, David Thion
“Geçmiş Yaşamlar” – Celine Song, David Hinojosa, Pamela Koffler, Christine Vachon
“Kar Topluluğu” — JA Bayona, Belen Atienza
“İlgi Alanı” – Jonathan Glazer

EN İYİ BELGESEL

“Mariupol’da 20 Gün” – Mstyslav Chernov, Raney Aronson Rath
“Amerikan Senfonisi” – Matthew Heineman, Lauren Domino, Joedan Okun
“Ütopyanın Ötesinde” — Madeleine Gavin, Rachel Cohen, Jana Edelbaum
“Hala: Bir Michael J. Fox Filmi” — Davis Guggenheim, Jonathan King, Annetta Marion
“Vay canına!” —Chris Smith

EN UYGUN ANİMASYON FİLM

“Oğlan ve Balıkçıl” – Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki
“Tavuk Koşusu: Nugget’ın Şafağı” – Sam Fell, Leyla Hobart, Steve Pegram
“Elemental” – Peter Sohn, Denise Ream
“Örümcek Adam: Örümcek Ayetinin Ötesinde” — Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson, Avi Arad, Phil Lord, Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

EN NİTELİKLİ YÖNETMEN

Andrew Haigh, “Hepimiz Yabancıyız”
Justine Triet “Bir Düşüşün Anatomisi”
“Halka Kalanlar”, Alexander Payne
“Maestro,” Bradley Cooper
“Oppenheimer”, Christopher Nolan
“İlgi Alanı,” Jonathan Glazer

EN UYGUN ORİJİNAL SENARYO

“Bir Düşüşün Anatomisi” – Justine Triet, Arthur Harari
“Barbie” – Greta Gerwig, Noah Baumbach
“Kalıp Kalanlar” – David Hemingson
“Maestro” – Bradley Cooper, Josh Singer
“Geçmiş Yaşamlar” – Celine Song

EN İYİ UYARLAMA SENARYOSU

Andrew Haigh, “Hepimiz Yabancıyız”
“Amerikan Kurgu”, Cord Jefferson
“Oppenheimer”, Christopher Nolan
“Zavallı Şeyler” Tony McNamara
“İlgi Alanı,” Jonathan Glazer

EN DOĞRU KADIN OYUNCU

Fantasia Barrino, “Mor Renk”
Sandra Hüller, “Bir Düşüşün Anatomisi”
Carey Mulligan, “Maestro”
Vivian Oparah, “Çavdar Yolu”
Margot Robbie, “Barbie”
Emma Stone, “Zavallı Şeyler”

EN NİTELİKLİ ERKEK AKTÖR

Bradley Cooper, “Maestro”
Colman Domingo, “Rustin”
Paul Giamatti, “Tutulanlar”
Barry Keoghan, “Tuz yanığı”
Cillian Murphy, “Oppenheimer”
Teo Yoo, “Geçmiş Yaşamlar”

EN İYİ YARDIMCI BAYAN OYUNCU

Emily Blunt, “Oppenheimer”
Danielle Brooks, “Mor Renk”
Claire Foy, “Hepimiz Yabancıyız”
Sandra Hüller, “İlgi Alanı”
Rosamund Pike, “Tuz yanığı”
Da’Vine Joy Randolph, “Kalıp Kalanlar”

EN NİTELİKLİ YARDIMCI AKTÖR

Robert De Niro, “Çiçek Ayı’nın Katilleri”
Robert Downey Jr., “Oppenheimer”
Jacob Elordi, “Tuz yanığı”
Ryan Gosling, “Barbie”
Paul Mescal, “Hepimiz Yabancıyız”
Dominic Sessa, “Tutulanlar”

EN İYİ OYUNCU

“Hepimiz Yabancıyız” – Kahleen Crawford
“Bir Düşüşün Anatomisi” – Cynthia Arra
“Hâlâ Kalanlar” – Susan Shopmaker
“Nasıl Seks Yapılır” – Isabella Odoffin
“Çiçek Ayı’nın Katilleri” – Ellen Lewis, Rene Haynes

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ

Rodrigo Prieto “Çiçek Ayı’nın Katilleri”
“Maestro,” Matthew Libatique
“Oppenheimer,” Hoyte van Hoytema
Robbie Ryan “Zavallı Şeyler”
“İlgi Alanı,” Łukasz Żal

EN GÜZEL KOSTÜM TASARIMI

“Barbie” Jacqueline Durran
“Çiçek Ayı’nın Katilleri” Jacqueline West
“Napolyon,” Dave Crossman, Janty Yates
“Oppenheimer,” Ellen Mirojnick
“Zavallı Şeyler,” Holly Waddington

EN SORUNSUZ ÜRETİM TASARIMI

“Barbie” – Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Çiçek Ayı’nın Katilleri” – Jack Fisk, Adam Willis
“Oppenheimer” – Ruth De Jong, Claire Kaufman
“Zavallı Şeyler” – Shona Heath, James Price, Zsuzsa Mihalek
“İlgi Alanı” – Chris Oddy, Joanna Maria Kuś, Katarzyna Sikora

EN İYİ FİKİR

Laurent Sénéchal “Bir Düşüşün Anatomisi”
Thelma Schoonmaker “Çiçek Ayının Katilleri”
“Oppenheimer,” Jennifer Lame
“Zavallı Şeyler,” Yorgos Mavropsaridis
“İlgi Alanı,” Paul Watts

EN İYİ ORİJİNAL MÜZİK

Robbie Robertson “Çiçek Ayının Katilleri”
“Oppenheimer,” Ludwig Göransson
“Zavallı Şeyler,” Jerskin Fendrix
“Tuz yanığı,” Anthony Willis
“Örümcek Adam: Örümcek Ayetinin Ötesinde,” Daniel Pemberton

EN DÜZGÜN MAKYAJ VE SAÇ

“Çiçek Ayı’nın Katilleri” – Kay Georgiou, Thomas Nellen
“Maestro” – Sian Grigg, Kay Georgiou, Kazu Hiro, Lori McCoy-Bell
“Napoleon” – Jana Carboni, Francesco Pegoretti, Satinder Chumber, Julia Vernon
“Oppenheimer” – Luisa Abel, Jaime Leigh McIntosh, Jason Hamer, Ahou Mofid
“Zavallı Şeyler” – Nadia Stacey, Mark Coulier, Josh Weston

EN TATMİN EDİCİ GÖRSEL ETKİ

“Yaratıcı” — Jonathan Bullock, Charmaine Chan, Ian Comley, Jay Cooper
“Galaksinin Koruyucuları Cilt. 3” — Theo Bialek, Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams
“Görev: İmkansız – Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm” – Neil Corbould, Simone Coco, Jeff Sutherland, Alex Wuttke
“Napoleon” – Henry Badgett, Neil Corbould, Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet
“Zavallı Şeyler” – Simon Hughes

DÜZGÜN SES

“Ferrari” – Angelo Bonanni, Tony Lamberti, Andy Nelson, Lee Orloff, Bernard Weiser
“Maestro” – Richard King, Steve Morrow, Tom Ozanich, Jason Ruder, Dean Zupancic
“Görev: İmkansız – Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm” – Chris Burdon, James H. Mather, Chris Munro, Mark Taylor
“Oppenheimer” – Willie Burton, Richard King, Kevin O’Connell, Gary A. Rizzo
“İlgi Alanı” – Johnnie Burn, Tarn Willers

EN İYİ İNGİLİZ ANİMASYONU KISA FİLMİ

“Yengeç Günü” — Ross Stringer, Bartosz Stanislawek, Aleksandra Sykulak
“Görünür Onarım” – Samantha Moore, Tilley Bancroft
“Vahşi Çağrı” – Karni Arieli, Saul Freed, Jay Woolley

EN İYİ İNGİLİZ KISA FİLMİ

“Tokat Festivali” – Abdou Cissé, Cheri Darbon, George Telfer
“Gorka” – Joe Weiland, Alex Jefferson
“Denizanası ve Istakoz” – Yasmin Afifi, Elizabeth Rufai
“Ne Güzel Bir Gün” – Simon Woods, Polly Stokes, Emma Norton, Kate Phibbs
“Sarı” – Elham Ehsas, Dina Mousawi, Azeem Bhati, Yiannis Manolopoulos

YÜKSELEN YILDIZ

Phoebe Dynevor
Ayo Edebiri
Jacob Elordi
Mia McKenna-Bruce
Sophie Wilde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu